O ARGUMENTACH Z NOWEGO TESTAMENTU

(Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018)

Niniejszym wpisem inauguruję bloga, który – podobnie jak moje filmiki na YouTube – zostanie poświęcony apologetyce naukowej, krytyce tekstu nowotestamentowego, problemowi Jezusa historycznego, kształtowaniu się pierwszych wspólnot chrześcijańskich i tak dalej, i tak dalej. W przeciwieństwie jednak do filmików, wpisy na blogu będą krótkie, ale często dodawane (a przynajmniej taką mam nadzieję). Dobra, zaczynamy!

Jaki obraz autora ukazuje [dany] tekst [Nowego Testamentu]? Czy [ten sam] autor napisał także inne pisma? Jeśli tak, to które? Czy w tamtych pismach są jakieś wyjaśniające informacje? Z jakiego środowiska pochodził [ów autor], do jakiej grupy etnicznej, społecznej, religijnej pierwotnego chrześcijaństwa należał? Z jakimi tradycjami i religijnymi prądami był powiązany? W jaki sposób rozwijał własną teologiczną koncepcję? W jaki sposób prezentuje on własne poglądy? Czy można określić czas powstania [jego] pisma? Czym charakteryzuje się [ów] czas pod względem historycznym, politycznym, ekonomicznym, społecznym, kulturalnym, teologicznym? Czy [dane] pismo [nowotestamentowe] polemizuje z ówczesnymi wydarzeniami i układami? W którym miejscu i w jaki sposób ówczesna sytuacja oddziałuje na tekst i jego wypowiedzi? Co wiadomo z innych źródeł o historycznym adresacie/adresatach? Gdzie i w jaki sposób [dane] pismo odwołuje się do polityczno-społecznej, kościelnej i teologicznej sytuacji adresatów? Czy odwołuje się [ono] do wcześniejszych polemik, konfliktów, pytań i problemów, czy ma na uwadze sprawy przyszłe? Do jakiej tradycji teologicznej Nowego Testamentu należy [je] zakwalifikować (np. [tradycja] synoptyczna, Janowa, Pawłowa)? Do jakich prądów myślowych [ono] nawiązuje? Jakie prądy myślowe/myślenie zakłada u swoich adresatów? Jakie stosunki społeczne i polityczne są [jego] tłem? Jak wpływają one na [jego] wypowiedzi?[1]

Od odpowiedzi na powyższe i wiele podobnych pytań może zależeć poprawne/niepoprawne rozumienie pierwotnego sensu właściwie wszystkich tekstów nowotestamentowych[2]. Może też ono zależeć od greckiej gramatyki w danym tekście (co starałem się kiedyś wykazać na przykładzie Mt 16,18 – zobacz tutaj), od gatunku literackiego danego tekstu (zobacz tutaj), od wariantów w (różniących się między sobą) rękopisach z danym tekstem (zobacz tutaj[3]) i ogólnie – poprawne/niepoprawne rozumienie pierwotnego sensu tekstów nowotestamentowych może zależeć od naprawdę wielu kwestii.

Jeżeli usłyszymy więc argument, który podważa coś istotnego dla naszej wiary, a który został sformułowany właśnie w oparciu o Nowy Testament, upewnijmy się najpierw, czy aby na pewno osoba, która go użyła, uwzględniła podstawowe zasady pracy z takimi tekstami. Może się bowiem okazać, że tego nie zrobiła i że – zanim przejdziemy do jakiejkolwiek kontrargumentacji – powinniśmy jej najpierw wytłumaczyć owe podstawy.

Sami zresztą, jeżeli chcemy uargumentować coś w oparciu o Nowy Testament, również upewnijmy się najpierw, czy aby na pewno owe podstawy uwzględniliśmy. W tym celu polecam np. korzystanie z Nowych Komentarzy Biblijnych (Edycja Świętego Pawła), które, moim zdaniem, są obecnie najlepszymi tego typu na polskim rynku (przynajmniej spośród tych mi znanych). I ogólnie, polecam po prostu czytać Pismo św. w Kościele i z Kościołem, który – w osobach biblistów, teologów itd. – wgryza się pieczołowicie m. in. właśnie w takie szczegóły.

[1] Pytania cytuję z większej grupy podanej w: R. Bartnicki, K. Kłósek, Metody interpretacji Nowego Testamentu. Wprowadzenie, Kraków 2014, 25-26.
[2] Pierwotnego, a więc pomijam tu zagadnienie interpretacji alegorycznej, którą znamy np. z kazań, pomijam też kwestię wniosków z osobistej medytacji biblijnej i ogólnie – pomijam wszystko, co wykracza poza ów pierwotny sens poszczególnych tekstów.
[3] W odnośnym filmiku mówię co prawda o wariantach w rękopisach Testimonium Flavianum, ale w przypadku tekstów nowotestamentowych może to wyglądać dokładnie tak samo.


KLIKNIJ TUTAJ I DOWIEDZ SIĘ, JAK MOŻESZ MNIE WESPRZEĆ


ABY BYĆ NA BIEŻĄCO, SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ NA YOUTUBE I POLUB MOJEGO FANPAGE’A


PRZEJDŹ DO NASTĘPNEGO WPISU

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

WRÓĆ DO POPRZEDNIEGO WPISU